akıllı telefonlar ve sağlığa zararları…

akıllı telefonlar

Akıllı telefonlar ve teknoloji geliştikçe, insan sağlığı sorunları da arttığı gözlenmektedir. Günlük hayatımızda kullandığımız teknolojik ürünlerin hepsinden önemlisi hiç elimizden düşürmediğimiz, devamlı yanımızda taşıdığımız “cep telefonları”nı “akıllı telefonlar”ın sağlığa olan zararlarını incelediğimizde karşımıza şaşırtıcı sonuçlar çıkmaktadır.

Uzmanların yaptığı araştırmalara göre, akıllı telefonlar sürekli yenilenmesi, yeni modellerin çıkması uzmanların dikkatini çekerek bazı testlere ve araştırmalar yapmasına neden oldu. Bu araştırmalarda akıllı telefonlar insanlar üzerindeki etkisini araştırdılar. Bu araştırmalar sonucunda çıkan sonuçlar;

Uzman doktorlar, çok fazla radyasyona maruz kalan insanların Cep telefonlarından çıkan yüksek radyasyon nedeniyle olduğunun altını çizen uzman doktorlar, kanser riski de dolaylı olarak arttırdığını ilettiler. Ayrıca, her yaşta çocukların bile ellerindeki telefonlardan büyüme ve gelişme çağında radyasyona maruz kalındığı için ileride daha büyük tehlikeleri beklediğini ilettiler. Küçük yaştaki çocukların cep telefonlarından uzak tutmanız gerektiğini ilettiler.

Akıllı telefonları alırken maaşınızın tamamını yada iki-üç katını veriyorsunuz. Borçlanıyorsunuz, bu borcu ödeye bilmek içinde bazı ihtiyaçlarınızdan da kalabiliyorsunuz. Bütün bunları yaparken de ayrıca sağlığınızı da tehlikeye atıyorsunuz.

Akıllı telefonlar çoğu zaman konuşma işlemi gerçekleştirdikten sonra bir kenara bırakabilirsiniz. Saatlerce vakit geçirerek yüksek radyasyona maruz kalmak, sağlığınızı tehdit ediyor. Ayrıca, cep telefonlarınızda hoparlöre almanızı yada kulaklık kullanmanız, telefonunuzla konuşurken kulağa dayamaktan daha az tehlikeyle karşı karşıya bırakmaktadır. Cep telefonu kullanırken ne kadar beyin bölgenizden, baş bölgenizden uzak tutarsak sağlığınız açısından o kadar daha iyi olacaktır.

Ayrıca yüksek radyasyon tehlikelerinden başka bazı tehlikeler var. Cep telefon ile konuşurken bazı telefonların bataryaları konuşurken kulağınızda patlayabiliyor. Buda ciddi sağlık sorunları oluşturabilir veya hayati tehlikeye yol açabilir. Bataryanızın şarjı zayıfken veya şarjı azalmışken telefon görüşmesi yapmamanızı uzmanlara göre tavsiye ederler. Güneş ışığında kalmış telefonlar aşırı ısınmalarından dolayı bu tür durumlarda cep telefonunuzla konuşmamanızı önermektedirler. Cep telefonunuzu elinize aldığınızda mutlaka telefonunuzun ısınıp ısınmadığını kontrol etmemiz gerekmektedir. Pek önemli değilmiş gibi gözükse de büyük problemlerin ve büyük sorunlar oluşturabileceğini bilmeniz gerekmektedir.

Küçük bir elektronik cihaz gibi bile gözükse de yukarıda anlattığımız gibi ciddi hastalıklara ve problemlere yol açan cep telefonlarımızı mümkün oldukça daha az kullanmamız sağlığımız açısından en iyisi olacaktır. Sağlıklı günler dileriz…

 

Comments

comments