Bisiklet Üzerinde Performansınız Kaybolmasın

Bisiklet Üzerinde Performans

Bisiklet Üzerinde Performans

Bu anlatacaklarımız outdoor sporları ile ilgilenenler için olacaktır. Başta  bisiklete binenler ve koşanlar olmak üzere tüm outdoor (özellikle extream) sporları ile uğraşanların bilmesi gerekir. Ben kendim dağ bisikletine bindiğim için bu konu üzerinden örnekler vermek istiyorum. Uzun bir tura çıkacağımız zaman yanımıza teknik malzemelerimizi alır, başlarız pedallamaya. Eğer uzun süredir bisiklete binmediyseniz veya ilk kez spor amaçlı biniyorsanız (maalesef ülkemizde bisiklet denildiği zaman 8-10 yaşında çocukların oynamak, eğlenmek için bindiği iki tekerlekli taşıt olarak biliniyor) yaklaşık 30 dakika sonra yorulmaya başlayacaksınız.

Yorulduğunuzda kaybettiğiniz performansı geri toplamak için dinlenirsiniz. Bu dinlenme en fazla 5 dakika sürmeli ve bu esnada biraz su içebilirsiniz. Fazla içerseniz vücut hareket etmekte zorlanır. Ayrıca enerji toplamak için ufak bir çikolata yemeniz faydanıza olacak, tabii abartmamak şartı var.

bisiklete_binmekSpor esnasında sıvı olarak su harici bir şey tüketmeyin. Yarım saatten uzun molalarda kola veya benzeri içecekleri içebilirsiniz. Performansınızı kaybetmemek için bunlara dikkat etmeniz gerekiyor.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir