Cilt Dostu Besinler

Cildimizi besleyen bakımını sağlayan canlı görünüm almasını sağlayan Cilt Dostu Besinler bulunmaktadır;

Cilt Dostu Besinler

Cilt Dostu Besinler

Yulaf: Kahvaltıda yulaf ezmesi tavsiye edilmesine şaşırmamalı. Yulaf; kalsiyum, potasyum, magnezyum, E vitamini, B vitamini ve protein açısından çok fazla zengin. Bunlar sırf cildinize iyi gelmekle kalmıyor, stres ve yorgunlukla baş etmeye de yardım ediyor.

Avokado: Potasyum, vitamin ve iyi yağlarla dolu bu antioksidan deposu kırışıklıklara karşı savaşınızda en büyük yardımcınız.

Karahindiba: Bahçenizdeki sarı çiçekleri yolmaya başlamanızı önermiyoruz fakat çoğunlukta çay olarak içilen karahindiba tohumları toksinlerin vücuttan atılması için birebir.

Kavun Karpuz: İster kavunu ister karpuzu tercih edin böylece kaymak gibi bir cilt için mükemmel başlangıç yapmış oluyorsunuz. Vücudunuzu içten dışarıya temizleyen bu meyveler birer detoks uzmanı.

Mısır (Darı): Sağlıklı ve doğal ürünler satan  dükkanların favorilerinden biridir darı .Sağlıklı ve parlak cilt, saç, diş, göz ve tırnaklar için gerekli olan silisyum açısından son derece zengindir.

Yağlı Balıklar: Artık hepimiz yağlı balıkların beslenmemizdeki önemini biliyoruz.Ringa, uskumru, sardalye, alabalık, hamsi ve sazan.

Kabak Çekirdeği: Bir avuç dolusu kabak çekirdeğini sabah yediğiniz müsliye koymanız cildinizi güzelleştirmenin en basit yolu olabilmektedir. Esas mucizeyi kabak çekirdeği gerçekleştirse de kabağın kendisi de cilt problemleri için faydalıdır.

Çilek: İçerdiği demir ile çilek bütün sisteminizi temizler. Bu marifetli meyve tüketmeniz gereken gıdaların başında geliyor. üstelik tadı harika, ancak çileğin karışımından tam şekilde faydalanabilmeniz için krema ya da pudra şekeriyle beraber tüketmemelisiniz.

Su Teresi: Bu harika salata malzemesi A ve C vitamini deposu. Organik antibiyotik vazifesini üstlenen su teresi lekeleri kaybederek cildinizi iyileştirir.

Filizlenmiş Tohumlar: Düşünebileceğiniz en canlı, en saf ve en besleyici gıda maddesi. Filizlenmiş tohumlar hem hesaplı hem de bunları kendiniz kolayca yetiştirebilirsiniz. Salatalarınıza ve sandviçlerinize ekleyebilirsiniz.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir