Çocuklarda bağışıklık sistemi

Okullar başlıyor ve gözümüzden daha değer vererek baktığımız çoklarımız okulla ya yeni başlayacak veya okullarına devam edecek. Okula başlayacak çocuklar için enfeksiyon riski de tabiki artmaktadır. Peki bu riski azaltmak için dikkat edilmesi gereken ve okullarda en çok rastlanan okul çağı enfeksiyonları nelerdir?

cocuk-hasta-atesiGözümüz gibi baktığımız küçük çocuklarımızın ilk defa okul öncesi eğitimlerine başlayacak yani kreşe gönderecekleri şimdiden tatlı bir telaş sardı bile. Bir taraftan çocuklarımız için çok önemli eğitim hayatının başlangıç telaşı olurken diğer taraftan da endişeli bir telaş almaktadır. Acaba hastalık kapar mı gibi telaşa kapıla bilirsiniz.

Endişelenmekte aslında haklısınız ama aslında endişeye gerek yok. Ebeveynler hiç tedbir almasalar bile bağışıklık sistemi normal şartlarda mikrop olarak adlandırılan virüs, mantar ve bakteri gibi hastalıklara karşı korumaktadır. Bu sistem çoğu zaman başarılı olduğu gibi bazen de geçici olarak zayıf kalır buda hastalık oluşmasına neden olur.

Sistem çalışması aslında oldukça basittir. Öncelikle mikrobun vücuda girmesini önlemeye çalışır. Bu şekilde başarılı olamazsa girdiği noktada etkisiz hale getirmeye çalışır. Bu durumda da başarılı olamazsa yayılmasını önlemeye çalışır belli bir bölgede kalmasını sağlamaya çalışır.

Başta anne sütü ve beslenme ile çocukluk çağında geçirilen hastalıklar, uygulanan aşılar, bağışıklık sistemine katkıda bulunarak, bağışıklık sisteminin gelişmesinde etkili olur.

Bu sebeple çocuk çağı enfeksiyon hastalıkları da sık görülmektedir. Yaşımız arttıkça da bağışıklık sisteminin güçlenmesi artmaktadır. Yaşlılıkla da bağışıklık sistemi de yaşlandığından enfeksiyon hastalıkları da yeniden başlar.

Çocuklarımızı enfeksiyonlarından korumak istiyorsak;Cocuk-hastalıkları

İlk anlarından itibaren tüm aşılarını yaptırmamız gerekir.
Ellerini düzgün ve sık yıkamasını sağlayın.
Düzenli ve sık beslenmesini sağlayın.
Yeterli miktarda sıvı tüketmesini sağlayın.
Uyku alışkanlığının düzgün olmasını sağlayın.
Mevsimine uygun kıyafetler seçmesini sağlayın.
Düzenli spor yapmasına yardımcı olun.

En çok rastlanan okul çağı enfeksiyonları;

Soğuk algınlığı (Nezle)
Grip
Boğaz enfeksiyonları
Zatüre (Pnömoni)
Bronşit ve Broşiolit
Orta kulak iltihabı
İshal
Döküntülü hastalıklar

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir