Eklem iltihabı ve kireçlenmelerinin bitkilerle tedavisi

eklem iltihabı

Kırk yaşından sonra, kadınlarda daha sık karşılaşılan bu rahatsızlık, genç yaşlarda yani daha erken yaşlarda da görülebilir. Bağışıklık sistemini etkileyerek, vücudun kendi dokularıyla mücadele etmesine yol açan bakteri veya virüs tetikleyici bir nedenden dolayı eklem iltihabı oluşur.

Kollarda, bacaklarda şişkinlik, sertlik, parmaklarda, bileklerde ağrı, bu belirtilerin özellikle yataktan kalkınca daha şiddetlenmesi, çocuklarda yüksek ateş, iştah kaybı, kol ve bacaklarda isilik genel olarak iltihabın belirtileri arasında dır.

Eklerler deki kıkırdak kaybı ile oluşan iltihabi hastalığın adına eklem kireçlenmesi denir. İnsanlarda görülen en sık eklem rahatsızlığıdır.

Stresin eklemlerde oluşturduğu deformasyon, eklemlerin içindeki kıkırdaklar, yaralanma ve iltihaplar bu hastalığa yol açar. Yaşlılık romatizması olarak da bilinen bu hastalık, kalça çıkığın da ilerleyen zamanlarda kireçlenme sebepleridir. Zorlanmalar bu hastalığı arttıracağı gibi yapacağımız egzersiz ve spor ise azaltacaktır.

Eklem iltihabı ve deformasyonlar için geçerli olacak bilgiler;

Tamamen iyileşe bilir bir durumdur, ağrı yavaş yavaş kesilir hatta deformasyonlar en geç bir kaç yıl içinde eski hallerine gelebilir. Koltuk değneği, baston destekli gezen hastalar için kısa zamanda eski hallerine döndükleri ve destek aldıkları koltuk değnekleri ile baston desteğini bıraktıkları gözlenmiştir.

Kırıkkilit otunu sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden yarımşar saat önce birer çay fincanı yarım dakika demlenmiş olarak içilmelidir. Ayrıca günde üç kez, her öğünden önce ve sonra, dört fincan ısırgan otu çayından, her seferinde yarımşar fincanına birer yemek kaşığı acı isveç otları hülasası karıştırılır.

İsveç otları iksiri ile dört saat devamlı ağrıyan yerlerinizi,diz veya eklemleri kompleks yapın. deriyi pansumandan önce portakal nergisi ile yağlamayı ve pansuman bitiminde ise pudralamayı unutmayın. Ayrıca kızgın ütü ile ütülediğiniz lahana yaprağını, ağrıyan yerlere koyarak bir bezle sıcakken sarın. Bu sancıları ve ağrıları hafifletecektir. Eşekkulağı otu hülasası ile ovulan mafsallarda ağrılar daha azalır. iltihaplanma varsa,kırkkilit otu lapası kullanılmalıdır.lahananın yanı sıra devedikeni yaprağı en kuvvetlisidir. Ayda bir defa kırkkilit otu yarım banyosu çok iyi gelir. 100 gram kırkkilit otunu geceden soğuk suya bırakın.ertesi gün ısıtın. 20 dakika banyo yapın.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir