Eti Doğru Pişirme Yöntemleri

e(1)Uzmanlarımızdan öğrendiğimiz eti doğru pişirme yöntemleri hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağız. Kurban olarak aldığımız hayvanın hepimiz etinin yumuşak olmasını isteyerek alırız. Fakat kestiğimiz hayvanımızın etinin yumuşaklığı hayvanın türüne, yaşına, kas ve yağ dokusu miktarına, beslenmesine, kesildikten sonraki dinlenme durumuna göre değişmektedir. İyi beslenmemiş hayvanın eti ile çok hareket eden hayvanın etinin sert olacağını dile getiren uzmanlarımız, hayvanın çeşitli yerlerinden elde edilen etlerde farklı farklı pişirme yöntemleri uygulanır.

İyi beslenmiş bir hayvanın hayvan eti yağlı olur. Yağlı etler de diğer etlere göre daha yumuşaktır. Hayvan yaşlandıkça vücudundaki yağlılık derecesi azalacaktır. Ayrıca hayvanın türü, cinsi ve etin alındığı bölgenin dışında eti de doğru pişirme yöntemleri bulunmaktadır. ızgara etPişirme türü olarak kuru ısıda ve nemli ısıda pişirme türleri mevcuttur. Kuru ısıda pişirilmesi uygun etler dokusal anlamla da bağ dokusu az olan etler için uygulanır. Bağ dokusu fazla etler içinde kuru ısı uygulamak istiyorsak en uygun yöndem kıyma haline getirilerek uygulanır. Bu uygulamalarda en önemli dikkat edilecek hususun yapacağımız ızgaranın yüksek ısıda olmamasıdır. Yüksek ısıda olan ızgaraya konulan etler hızlı şekilde üzeri katılaşmaya başlayacak iç kısmı çiğ kalacaktır. Ayrıca yüksek ateşte pişirilen etlerin protein kaybına sebep olur.

Tavuk etinin ise ızgara veya yağsız tavada kendi yağında pişmesi tavuk eti için uygulanan en uygun yöntemdir. Nemli ısıda pişirme yöntemlerinde yine bağ dokusu fazla etler için uygulanır. Bu türler; kuşbaşı etler, parça etler olup az su kullanılarak kebap, pirzola, biftek gibi yemekler hazırlanır.

Sağlık açısında eti doğru pişirme yöntemi, önerilmeyen yağda kızartma yöntemi  ise kıymanın köfte haline getirilmesi veya balık çeşitlerinde kullanılır. Yağ çok kızgın olursa etin dış yüzeyi yine yüksek ısıda kuru ısıda pişirilmiş gibisine katılaşır ve içe ısı gitmesini önler. Bu şekilde de et pişmez ve çiğ kalır. Ayrıca etin yanık kısımlarında kanserojen maddeler oluşturur.

Birkaç püf noktası; et nasıl pişirilir

Keseceğimiz kurban eti için küçük birkaç püf noktası da ilave etmek gerekirse yani eti doğru pişirme yöntemlerinden önce hazırlık aşamasına değinmek gerekirsek, öncelikle eti yarım saat soğuk suda bekletmek iyi olacaktır. Bu şekilde etin kanı suya geçecek etin rengi açılacak ve et daha lezzetli bir damak tadı alacaktır. Eti küçük dilimler şeklinde kesmek daha kolay pişmesine ve daha yumşak olmasına neden olur. Pişirilecek tava, ızgara gibi malzemeler daha önceden ısıtılmış olmalıdır. Yine pişirme esnasında yukarıda belirttiğimiz gibi yüksek ateş olmamalıdır.

Et tamamen piştikten sonra tuz eklenmelidir. Bu şekilde et suyunu önceden bırakmamış olup yumşak olacaktır. Haşlama etlerde ise et suyuna  kaşık sirke katmanız etin daha yumşak olmasına neden olacaktır. Ayrıca eti terbiyesi için kullanılacak soslara yoğurt eklemeniz etin yumşak olmasına sebep olacaktır. Her yemeğe baharat ekleme zamanı farklıdır. Baharatlı yemeklere çeşidine göre baharat eklenmesi etin tadını ona göre hoş bir tat aldırır. Pişmiş et ile çiğ et buzdolabında bir birine temas etmemeli pişmiş et üst raflarda çiğ et ise alt raflarda saklanmalıdır. Ayrıca etler saklanama işleminden önce saklama durumuna ve kullanım durumlarına göre porsiyonlara ayrılarak saklanmalıdır. Pişmiş etleri kesinlikle soğumadan istiflenip dondurulmamalıdır.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir