Gribal Enfeksiyon Sonbaharda Etkileri

Sonbahar aylarına girdiğimiz bu günlerde özellikle çocuklarımız da sıklıkla artan hastalıklar arasında birinci sırada gribal enfeksiyon bulunmaktadır. Farenjit, sinüzit, bronşit ve zatürre diğer sıralamada yer almaktadır.

Gribal enfeksiyon genelde sonbahar aylarında başladığını ve en sık rastlanan üst solunum yolu enfeksiyonu olduğunu herkes bilmektedir. Bununda etkisini mevsim geçişlerinde ısı farklılıklarının çok olduğu zamanlar olan sonbahar aylarında artmaktadır.

Mevsim geçişlerinde, kapalı ortamlarda hızla yayılan gribal enfeksiyonlarda özellikle çocuklardaki şikayetlerde 2-3 haftaya kadar uzayabilmektedir.

Sonbaharda Gribal Enfeksiyon

Peki gribal enfeksiyonların belirtileri nelerdir;

En büyük belirtilerinden birisi burun tıkanıklığıdır. Ardından önce şeffaf sonra yeşilimsi hale gelen burun akıntısı devam etmektedir. İlk başlarda hafif ateş, Halsizlik, kırgınlık, İştahsızlık, yorgunluk, Eklem, kas ağrıları, Balgamlı öksürük belirtileriyle ortaya çıkmaktadır.

Viral bir hastalık olan gribal enfeksiyon antibiyotik kullanmanın bir faydası olmamaktadır. Hastanın şikâyetleri doğrultusunda tedavinin durumu değişmektedir. Tedavide genellikle ateş düşürücüler, ağrı kesiciler, vitamin takviyesi, buhar banyoları ve en önemlisi de dinlenme öneriliyor.

Gribal enfeksiyonda genel de uzmanların yaptıkları vücut direncini yüksek tutmaya çalışıyorlar. Asıl tedavinin de koruyucu tedavi olarak belirten uzmanlar eylül-ekim aylarında grip aşısının grip sezonu açılmadan yaptırılması gerektiğini bildiriyorlar.

Çocuklarda görülen gribal enfeksiyonların şikayetleri uzun süreli ise ve antibiyotik her defasında kullanılıyorsa bunu ebeveynlerin getirdiği gribal enfeksiyonlardan gerçekleşe bileceği veya okul çağında olan çocuklarımızın okul ortamlarında arkadaşlarından çok rahat kapa bileceği bilinmektedir.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir