Güneş Yanığı Tedavisi

Güneş yanığı…

İnsan vücudu, insanın en büyük organıdır. Ortalama bir insan vücudu 1,5 – 2 metrekaredir. İnsan vücudunun en büyük besinlerinden bir tanesi D vitaminidir.  Güneş ışınları D3 vitamini bakımından son derece önemli. Kalsiyum ve fosforun kemikler için gereklidir. Çocuklarda ve yetişkinlerde kemik sağlığı çok önemli. Yani vücudumuzun güneş ışınları ile ilişki içinde olması zorunludur.

gunes-yanigiCildimizin güneş ışınlarına maruz kaldığı süre ile, cilt kuruması, cilt yaşlanması ile kırışıklıklar, hiperpigmentasyon gibi olumsuz etkileri bulunmaktadır. Güneş ışınlarına fazla derecede maruz kalan cildimizde en tehlikelisi şüphesiz, cilt kanseridir. Çevre kirliliğinden kaynaklı, atmosferdeki ozon tabakasının giderek incelmesiyle, güneşin zararlı ışınları yeterince süzülmemektedir. Ölümcül deri kanseri teşhislerindeki artış hızla arttığı görülüyor.

Cildimizi güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak için, yüksek koruma faktörlü ürünler pazarlanıyor. Bu yüksek koruma faktörlü ürünlerin kullanılması, soruna bir çözüm getirmediği gibi, aksine vücudumuzun güneşten faydalanmasını engellediği için zararlı.

UV ışınları güneş altında uzun süre kalınması sonucu, güneş yanığı oluşur. İki tip UV ışını bulunmaktadır. UV-A ışınları derinin alt katmanlarına etki ederken, UV-B cildin dış tabakasını etki etmektedir.

Güneş yanıkları genellikle cildi kızartarak sıcak bir hal almakta, birinci derecede yanık kabul edilmektedir. Kişinin cildine bağlı olarak ten rengi bronzlaşıp bazen üst tabaka soyulmaktadır. Daha ciddi durum ise cildin aşırı kızarması ile

Bitki-ozluGüneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için alınabilecek önlemler

Güneş ışınlarının kötü etkisini hafifletebilmek için, antioksidanlarla zengin bir diyet ve gerekirse besin desteklerin kullanılması önerilmektedir. Cilt de oluşacak hasarı azaltmak için koenzim Q10, piknogenol, E vitamini gibi kuvvetli antioksidan etkili besin alınması tatile çıkmadan bir hafta önceden alınması önerilir. Yeşil çay, üzüm çekirdeği, mübarek diken ve retinoitlerin, cildi güneş ışınlarının yol açtığı kanser etkenlerinden önlediği, oksidatif baskıyı, yangıyı ve hücre DNA hasarını koruduğu ortaya konulmuştur.

Güneş ışınlarının zararlarından korunmak için yeşil çayın güneş kremi gibi kullanılmasının yanında, günde 5-6 bardak yeşil çayı düzenli olarak tüketilmesi de insan cildine aynı derecede koruma sağlamaktadır. Bu şekilde tüketilmesi sadece güneş ışınlarının zararlı etkilerine ortadan kaldırmakla kalmayıp, diğer kanser türleri üzerinde de etki sağlanması ve bağışıklık sisteminin desteklenmesi ile koruyu bir etken olabilir.

 

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir