Havuzdan ya da denizden bulaşabilecek hastalıklar

Havuzdan ya da denizden bulaşabilecek hastalıklar ve nedenleri nelerdir?
Yüzme havuzları birçok kişinin ortak kullanım alanıdır. İnsan vücudundan çıkan, ter, tükürük, dışkı, üre gibi şeyler havuz suyunu kirletir. Birçok bakteri, virüs ve parazit bu kirliliği oluşturur. E. Coli, gryptosporidium, giardia, shigella gibi suya karışan mikroplar suyun yutulması ile bireylerde ishal tablosu oluşturur. Ayrıca havuzlardaki klor, kimyasal konjonktivit dediğimiz göz infeksiyonuna neden olur.

Irmaklar ve denizler, karışan lağım suları, artıklar ve insan dışkıları ile kirlenir. İshal, solunum sistemi infeksiyonları, kulak göz ve cilt infeksiyonları gözlenir. Mavi yeşil olgular ölümcül toksinlere sahiptir. Ayrıca leptospira denen bir mikrop potansiyel ölümle seyredebilen Weil hastalığına neden olur.

Bu hastalıklardan nasıl korunabiliriz? Tedavi yolları nelerdir?

Havuz ve deniz ortamlarının mümkün olduğunca temiz olması önemlidir. Durgun ve kirli sularda, yüzeyi köpüklü ve yeşil görünümde olan denizde yüzülmemelidir. Suya atlarken burun tutulmalı veya tıkaç kullanılmalıdır. Havuz ve deniz suyu yutulmamalıdır. Ciltte sıyrık ve kesik alanları varsa, yüzme sonrasında temiz su ve sabunla yıkanmalıdır. Kulak infeksiyonlarını önlemek için kulak tıpaları takılmalıdır.

Göz enfeksiyonlarını önlemede sualtı gözlüğü veya maskeleri kullanılmalıdır. Lağım karışan alanlara yakın bölgelerde ve şiddetli yağmurlar sonrasında yüzülmemelidir.

Gelişebilecek ishal, solunum sistemi, cilt, kulak ve göz enfeksiyonlarının tedavileri konunun ilgili uzmanlarına danışılarak yapılmalıdır.

havuz-hastalıklari

Lejyoner hastalığı nedir? Nasıl oluşur?

Lejyoner hastalığı, Legionella pneumophila adlı bakterinin neden olduğu bir akciğer enfeksiyonu (zatüerree) tablosudur. 1976 yılında Philadelphia’da bir otelde Amerikan lejyonerlerinin toplantısına katılanlarda bir salgın gelişmiş ve izole edilen bakteri, lejyonerlerin anısına legionella pneumophila olarak adlandırılmıştır. Bu bakteri tabiatta göller, nehirler ve akarsular gibi yüzey sularında, termal su banyoları ve çamurların bünyesinde bulunur. Buralardan şehir şebeke suyuna karışabilir. Bu nedenle binaların su tanklarında, air-condition sistemi soğutma kulelerinde, duş başlığı ve musluklarda çöken kireç tabakalarına yerleşebilir. Sudaki bu bakterilerin solunum sistemiyle akciğerlere ulaşması sonucunda enfeksiyon tablosu gelişir.

Lejyoner hastalığının ortaya çıkış sebepleri nelerdir?

Bağışıklık sistemi normal olan bireylerde lejyoner hastalığı genellikle gelişmez. Bazı risk faktörleri ile vücut direnci zayıflıyorsa bu hastalık görülebilir.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir