Hünnap Meyvesi ve Faydaları

Uzak doğuda özellikle çin’de bitkisel ilaç olarak uzun zamandır bilinen hünnap meyvesi, doğadaki besin ögelerinin ufak bir paket haline getirilmiştir. Hünnap’ın anavatanı’nın Çin olduğu düşünülmektedir. Çin hurması olarak da bilinen bu meyve cinsine bağlı olarak kiraz ve erik boyutlarında olabilir. İnce kabukludur ayrıca yenilebilir ince kabuk ile kaplı beyaz eti vardır. Ham hali ile ve yeşil olduğu zamanlarda yemeyi tercih edenlerde bulunmaktadır. Olgunlaştığı zaman yeşil rengi bırakıp kahverengi veya morumsu rengi alır. Bazen de üzerinde kahverengi noktalarda taşırlar. Tamamen olgunlaşması ile kurumuş üzüm gibi kırmızı ve buruşuk bir hal aldığı bilinmektedir.

Kurutulmuş Hünnap Meyvesi

Kurutulmuş Hünnap Meyvesi

Hünnap Meyvesi Faydaları Nelerdir?

İçerdiği C vitamini ile vücuttaki bağışıklık sistemini güçlendiren güçlü bir antioksidandır. Yine içeriğinde bulunan B3 vitamini zenginliği ile kan dolaşımını geliştirir. Ayrıca Potasyum içerdiğinden kan basıncı üzerindeki etkisiyle, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur. İçeriğindeki düşük sodyum hünnap meyvesinin az tuzlu diyet yapması gereken kişiler için tercih sebebidir. Yine içerdiği kalsiyum kemiklerin gücünü arttırmaya yardımcı olduğu gibi magnezyumla kaslara yardımcı olur. Çin tıbbına göre hünnap meyvesi meme kanseri tedavisinde kullanıldığını belirtmeden geçmekte olmaz. Yine Çin tıbbına göre hünnap meyvesi antibakteriyel, antifungal, anti-ülser ve anti-inflamatuar özellikleri olduğunu iddia etmektedir. Kabızlığı azaltıcı özelliği de olduğu bilinen bu meyvenin ilk ay içinde bebekleri etkileyen sarılığın tedavisinde de faydalıdır. Ayrıca iştahsızlık, ishal, anemi, yorgunluk, histeri, ateş, astım, iltihap, göz hastalıkları gibi hastalıkların tedavisinde de Çin tıbbında kullanılmakta olan bu mucizevi meyvenin önemli bir özelliği de sağlıklı karaciğer işleyişi ile bağlantılı olmasıdır. İçerdiği antioksidanlarla karaciğeri yenilenmesini ve korumasını sağlar.

Aşırı tüketimi ile hiç bir yan etkisi olmamasına rağmen, yine de her şey de olduğu gibi bu meyveyi de aşırı miktarda tüketmek yan etkilere yol açabileceğinden dikkatli olmalısınız. Tedavi amaçlı kullanamadan önce mutlaka uzmanlara danışarak tedavi amaçlı kullanılmasını tercih etmeniz gerekmektedir.

Hünnap nedir, hünnap nelere iyi gelir?
Bir şifalı bitki olarak hünnap, hangi hastalıklara iyi gelir, nasıl hazırlanır, nasıl kullanılır?

 

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir