Kavun kilo yapar mı?

kavun-kilo-yapar-mı

Kavun Kilo Yapar mı?

Diyetlerimizde yemeklerle birlikte dengeli şekilde meyvede yemeliyiz. Peki, yazın sıcağında serinletici tat olan ve yazın en sevilen meyvelerinden kavun diyette ne tür etki etmektedir, kaç kaloriye sahiptir, peki kavun kilo yapar mı sorusunun cevabını biliyor musunuz?

Yazın serinletici ve en sevilen meyvesi 100 gram kavunda 33 kalori içerir. Diyet yapılırken günlük ortalama 1500 kalori alabileceğinizi düşünürsek, kavundaki şeker oranı yüksek olmasından ancak 100 gram kavundaki 33 kalori gayet uygun görünmektedir. Peki 100 gramda 33 kalori olamasın da kavun kilo yapar mı sorusuna cevap olarak, meyvelerdeki şeker fazla alındığında kilo yapar, göbek ve basende yağlanmaya sebep olmaktadır.

Kalın bir dilim kavun yaklaşık 150 kalori içermektedir. Buda, diyetteyken öğleden sonraki ara öğününde yanında bir bardak tok tutan tarçınlı süt ile doğru bir seçim olur mu. Peki bu şekilde beslendiğinde kavun kilo yapar mı, bizce kavun kilo yapmaz, hatta kilo verdirir.

Ancak, yukarıda belirttiğimiz gibi her gün kavun yiyip, beraberinde kan şekerini dengeleyici tarçın veya süt gibi besin almıyorsanız, kavundaki fazla şeker kilo alıp yağlanmanıza sebep olacaktır.

Yani, diyetteyken günde bir dilimden fazla kavun yemek kilo yaptırır. Ama günde bir dilim, ara öğünde kavun yerseniz, kavun kilo verdirir.

Kavunda besin ve kalori değeri:

Bir porsiyon kavunda yani 100 g kavunda;
33 (kcal) kalori bulunur, toplam yağ oranı 0,2 g, 16 mg sodyum, 267 mg potasyum, 8 g karbonhidrat, 8 g şeker ve 0,8 g protein içerir. Ayrıca kavunda diyet lifi olara 0,9 g, A vitamini 3.382 IU, C vitamini 36,7 mg, kalsiyum 9 mg, demir 0,2 mg, D vitamini 0 IU Piridoksin 0,1 mg, B12 vitamini 0 µg Magnezyum 12 mg içerir.

Artık diyet yaparken kavun kilo yapar mı diye yemenin yerine, bunu bilinçli şekilde ara öğün meyvesi gibi kan şekeri dengeleyici besinle dengeleyerek tüketip zayıflama veya dengeli beslenme yolunda doğru bir adım atarak yolumuza devam etmeliyiz. Diyet yaparken yapacağımız doğru hareketlerin sonucunda da kilo vermenin hızlandığını, kendinize olan güvenin artığını göreceksiniz. Diyet yaparken sağlıklı ve doktorunuza danışarak diyet yapmayı kesinlikle unutmayınız.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir