Muhteşem Organik Böğürtlen Reçeli

Böğürtlen

Organik Böğürtlen Reçeli

Doğanın bize sunduğu mükemmellikleri değerlendirmek için bizlere değişik tatlarda hazırlamamızı sağlıyor. Bu muhteşem tatlardan bir tanesi de yabani organik böğürtlen reçeli. Bu marmelat tamamen doğal ve organik olduğu için herhangi bir katkı maddesi içermemesi muhteşem elliğine değer katmaktadır. Bu tat sizlerin de damağında değişik hisler uyandırmasını için sizlere sunuyoruz.

Organik böğürtlen reçeli hazırlamak için öncelikle 600 gr kadar böğürtlen toplamalı ve içerisi için 400 gr toz şeker ve ½ çay kaşığı limon tuzuna ihtiyacımız vardır.

bögürtlen-reçeli-tarif

Böğürtlen Reçeli

Şimdi de hazırlanışına geçelim;

Böğürtlenleri güzelce yıkıyoruz. Orta boy tencereye alıp üzerine şekerleri ekliyoruz. Bu şekilde ortalama 30 dk kadar bekledikten sonra özelikle yeni veya salçalı suya veya yağlı yemeğe hiç dokunmamış tahta kaşıkla ara ara karıştırınız. Önce harlı olacak şekilde, sonra da 20 dk kısık ateşte 20 dk kaynatıyoruz. Bu kısık ateşte kaynama olayında biz en küçük gözlü ocağı seçtik.

Ateşten indirmeden 1-2 dk önce limontuzunu ekleyip karıştırdıktan sonra ateşten indiriniz. Reçeliniz bu durumda sizlere sulu gelebilir. Bu durumda endişe etmeyin. Reçelinizi cam bir kavanoza alındıktan sonra 1-2 gün güneşli, tozsuz ve rüzgar alan bir yerde üzerine tülbent kapatarak arada bir karıştırarak kıvam elde etmesinin sağlamanız gerekmektedir.

Jöle kıvamına gelen organik böğürtlen reçeli artık gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Doğanın bu doğal yabani ve organik böğürtlen reçeli uygulamasını gerçekleştirip damak tadınıza uygun bir reçel elde etmeniz için hiç bir katkı maddesi uygulamaya koymadan hazırlamaya çalıştık. Umarım hoşuna giden bir tat elde edersiniz. Şimdide sizlere afiyet olsun.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir