Göbeğinizden kurtulun sadece 15 dakika

Düzensiz beslenme, ameliyat, bayanlarda doğum sonucu oluşan göbeğinizden kurtulmak istediğimizde bizlere günde 15 dakika çalışarak göbeğinizden kurtulun. Peki bu size hayal mi geliyor, yoksa kulağa mümkün değilmiş gibi hissimi veriyor. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa’nın önerdiği 5 göbek eritme egzersizini deneyip, göbek bölgesinde oluşan yağ tabakalarından, şişkinliklerden, o kötü görüntüden kısacası göbeğinizden kurtulun!

Ayrıca tüm vücudu çalıştıracak hem de hızlı göbek eritmeyi sağlayacak egzersizler yaparken kendinizi iyi hissettirecek hızlı ritimlerdeki şarkılar söylemek, kendinizi yapacağınız egzersizlerde daha iyi motive edeceği gibi ayrıca daha iyi ritim tutmanıza da sebep olacaktır.

Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa’nın öneri doğrultusunda 5 karın egzersizi ile günde 15 dakika çalışarak sıkı bir karına sahip olabileceğimizi önermektedir. Göbeğinizden kurtulma, göbek eritme hareketleri günde maksimum 50 kez yapılacağını bildiren Okan Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa, fazla yapılan egzersizin aşırı kas yorgunluğuna neden olacağını bu durumunda kendinizi zorlayacağınızı veya yaralayabileceğinizi iletti. Ayrıca egzersizleri gerçekleştirirken kesinlikle nefesimizi tutmamamız gerektiğini de bildiren Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa zorlandığınız noktada nefes vermenin büyük önemli olduğunu söyledi. Karın kası çalışmaları en zorlanılan noktadır. Yrd. Doç. Dr. Gamze Şenbursa verilen nefes yorgunluğuna neden olan laktik asit birikimini engellediğini bildirdi.

1) Plankgöbeğinizden kurtulun

Egzersiz programlarının başında olmazsa olmazı plank’tır. Plank ile vücutta birden fazla bölge çalışabileceğiniz gibi karın bölgesi için oldukça etkilidir. Plank için yüz üstü pozisyonda, eller karşıyı gösterecek şekilde duruyoruz. Şınav pozisyonuna da benzeyen bu harekette sırayla göğsü, kalçayı ve bacakları yerden kaldırıyoruz. Sadece önkollar ve ayak parmak uçları yerle temasta olmalıdır. Bu pozisyonda ilk gün bir kez ve 20 saniye bekliyoruz. Diğer günler bu pozisyonu yine bir kez yapmak şartıyla sadece süresini uzatarak gerçekleştiriyoruz. Burada dikkat edilmesi gereken husus arttırılacak süre iki günde bir olacak şekilde 10 ar saniye arttırılmalıdır.

kopru-kurma2) Köprü Kurma

Sırtüstü pozisyonda ayak tabanları yerde olacak şekilde dizleri büküyoruz. Küçükken çok yaptığımız veya yapmaya çalıştığımız bu pozisyon bizleri küçüklüğümüze de taşımaktadır. Düz bir hat halinde kalçamızı kaldırıyoruz. Son noktada 5’e kadar sayıyoruz. Yavaşça bırakarak köprü kurma egzersizimizi tamamlıyoruz.

3) CrunchCrunch

Yerde sırtüstü pozisyon alıyoruz. Bu pozisyondayken dizler bükülü mekik çeker gibi sola doğru kalkıyoruz, aynı anda sol dizinizi kendinize doğru çekiyoruz. Sol dizimizi çekerken de sağ dirseğinizi sol dizine değdirmeye çalışıyoruz. Hemen ardından sol dirseğinizi sağ dizinize değdirmeye çalışarak bu egzersizi tekrarlıyoruz.

simit-hareketi4) Simit Egzersizi

Pozisyonuz ayakta dururken uzunca bir sopayı boyun arkasına geçirerek, omuzlarınıza yerleştirin, ön kollarınızla tutun. Ayaklarınızı omuz genişliğinde açın ve yere sağlamca basın. Kalça ve bacaklarınız sabit olacak şekilde gövdenizi sağa çevirmeye çalışın. Hemen ardından sola doğru çevirin.

5) Yan karın Egzersizi

Ayakta dururken omuz genişliğinde bacaklarınızı açarak dizlerinizi kırmadan, vücudu öne veya arkaya eğmeden sağ sola esneyerek yan karın kaslarını çalıştırdığımız egzersiz.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir