Organik Şekersiz Reçel…

Şekersiz reçel olur mu diye kendi kendinize soruyorsunuzdur veya şeker hastaları hep reçel türü şeyler yiyememekten şikayetçi olurlardı. Peki bir de şekersiz reçelin katkısız tamamen organik olarak yapıldığını iletsek sanırım hemen tarifi uygulamak için sabırsızlanırsınız.Peki organik şekersiz reçel nasıl yapılıyor şimdi bunun tarifini sizlerle paylaşacağız.

Organik Şekersiz Reçel

Organik Şekersiz Reçel

Bir kavanoz organik şekersiz reçel için gereken malzemeler:

Çok sulu olmayan ve çekirdekleri çıkarılmış meyve işimizi görecektir. Ayrıca 2 su bardağı elma suyu ve 3 yemek kaşığı kadar pekmez ile birkaç çimdik limon tuzu yeterlidir. Meyveler yapacağımız organik şekersiz reçel in çokluğuna göre değişecektir.

Bir kavanoz organik şekersiz reçel nasıl yapılır:

Bunun için orta boy tencereye iki su bardağı dolusu elma suyu koyun ve yavaş yavaş rengi koyulaşana kadar kaynatın. Bu kaynatma işlemi çok yavaş olmasına özen gösterin. Kaynatma işlemi ne kadar yavaş olursa elma suyunun  bir kısmının buharlaşacak, geri kalanın tatlanması o kadar da artacaktır. Bunun için kaynatma işleminde acele etmeyin.

Elma suyu yeterince kaynadığını gördüğünüzde elma suyunun belirgin biçimde koyulaştığını da göreceksiniz. Bu durumda tencereye çekirdekleri çıkarılmış meyvelerimizi ekleye biliriz.  Meyveleri de kısık ateşte, sakin şekilde, elma suyunu kaynattığımız gibi elma suyuyla beraber pişiriniz. Bir yandan da bu karışıma ilave edeceğimiz 3 yemek kaşığı pekmez ve bir çimdik limon tuzunu ekleyin. Karışımın koyuluğunun ve kıvamının yeterli olduğuna inandığınız da tencerenin altını kapatıp soğumaya bırakın. Soğuyan organik şekersiz reçellerimizi kavanozlara doldurarak işlemimizi bitiriyoruz.

Kolay bir tarif olan bu organik şekersiz reçel tarifinde bu elma suyu nasıl birşey diye sorabilirsiniz. Elma suyu için iki seçeneğiniz var: Birinci seçenek olarak elmaları alıp kendiniz suyunu çıkararak ki bu kıvam için de çok daha iyi sonuç veriyor veya ikinci seçenek olarak dışarıdan satın alacağınız en katıksız elma suyunu kullanacaksınız. Dışarıda alacağınız elma suyununda gerçekten güvenilir ve katkısız şekersiz olması önemli. İkinciye fazla güvenemediğimiz için biz kendi elma suyumuzu kendimiz elde ettik. Böylece reçelimizin tamamen organik şekersiz reçel olduğunu net şekilde bilir konuma geldik.

 

 

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir