Sıcak Çarpması İle Nasıl Başa Çıkarız

Sıcak hava ve Sıcak çarpması…

Havalar ısınsa, yaz gelse, denize gitsek diye söylenip duruyorduk. Geldi işte, ama çok azımız yazı ve sıcakları deniz kenarında geçirebiliyoruz. Bütün çevresel faktörlere bağlı rahatsızlıklarda olduğu gibi yine çocuklar ve yaşlılar sıcaklardan daha fazla etkileniyor.
Sıcak Çarpmalarına Dikkat

Sıcak Çarpmalarına Dikkat

Sıcak çarpması, vücut ısısını düşürmekle görevli sistemler (hızlı soluk alıp verme vs) görevini yerine getiremez ve vücut ısısı normalin (38,5 – 39 C) üzerine (39 C ve üzeri) çıkar.

Isı çarpmalarında görülebilecek belirtileri şöyle sıralayabiliriz:

Hızlı nefes alıp verme
– Morarmış bir dil
– Kızarmış veya renksiz dişetleri
– Ağızdan akan salya
– Güçsüzlük
– Depresyon
– Kusma
– İshal
– Şok   
– Koma 

Peki, böyle bir vaka ile karşılaştığımızda ne yapmalıyız? 

Hasta gölge bir yere götürülmeli. Ortamın durumuna göre hasta çok hızlı bir şekilde soğutulmalı. Vücut sıcaklığını takip edilmeli, sıcaklık 38 – 39º C’ye düşünceye kadar soğutmaya devam edilmeli. Alkollü içecekler kesinlikle verilmemeli. Bilinci ve davranışları normalse içecek bir şey verilmeli. Eğer bilinci yerinde değilse içecek bir şey verilmemeli, boğulmasına neden olabilirsiniz. Kusuyorsa yan yüzükoyun yatırılmalı. Çok acele tıbbi yardım çağırılmalı.

Bebeklerde, Çocuklarda ve Yaşlılarda Yapılması Gerekenler;
Güneş ışınlarının en kuvvetli olduğu saatlerde, sabah 10:00 ile öğleden sonra 15:00 arasında çocuğunuzu direkt güneşte bırakmayın. Gölge kuralını öğretin. Gölgeniz kendinizden ufaksa çocuğunuzu güneşe çıkarmayın. Şapka, uzun kollu tişört gibi koruyucu elbiseler giydirin. Bebek 6 aydan küçükse koruyucu krem sürmektense koruyucu elbise ve gölgelikli bebek arabası kullanın ve bebeği gölgede bırakın. Güneşten koruyucu kremler kullanın. Her iki ultraviyole dalgasına yani UVA ve UVB’ye karşı koruyucu ürünler kullanın. Koruma faktörü en az 15 olsun. Güneşe çıkmadan yarım saat önce uygulayın. Eğer suda fazla kalıyorsa veya havluyla kurulanıyorsa tekrar tekrar sürün. UVA ve UVB’ye karşı yüzde 100 koruyuculuğu olan güneş gözlüğü taktırın. Kenarları kapalı gözlükleri tercih edin. Güneş ışınlarının yansımalarına dikkat edin, beyaz kum ve su ışınları yansıtır, bu gibi alanlarda korunmayı artırın. Dağlar da yüksekliği nedeniyle yüksek koruma gerektirir. Çocuğunuzun cildini arada muayene ederek benlerinde büyüme olup olmadığına dikkat edin.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir