Sıcak Yaz Günlerinde Klima Çarpması

Yazın sıcak günlerinde serinlemek veya serin bir ortamda çalışmak amacıyla çalıştırılan klimalar yeri geliyor klima çarpması sonucu sağlığımızı ciddi etkilemektedir. Klima hastalığı veya diğer adıyla lejyoner hastalığı insanlarda görülen sıklıkla yaz günlerin de görülen bir akciğer hastalığıdır.

Bu sıcak havalarda klimanın karşısında durarak soğuk havanın temasına karşı durmak yanlış bir davranıştır. Çalışma alanlarında sıcak sahalarda çalışıp, terleyip de klimanın yaydığı soğuk havanın karşısına durunca klima çarpması neden olabilmektedir. Boyun tutulması, sırtın omuz bölgelerinde yanma, göğsünde bıçak saptanması gibi rahatsızlıklar klimanın etkisiyle oluşmaktadır.

Klima Çarpması

Lejyonella Hastalığı

Adıyla da bilinen ve klimalardan bulaşan bu bakteriler klima filtrelerinde çoğalarak, klima çalışarak buradan ortama yayılmaya başlar. Genellikle pastahane, restaurant, otel ve hastanelerde sıklıkla salgınlar gözükür. Bu tür vakalar da insandan insana bulaştığı görülmediği gibi gribin etkisi de kişinin vücut direnci de büyük önem taşır. Özellikle yaşlılar, bebekler, şeker hastaları, kemoterapi görenler, akciğer hastaları hastalığın bulaşmasında en çabuk etkilenenlerdir.

Klima çarpması veya lejyoner hastalığı sonucunda etkisi olarak kas eklem ağrıları, baş ağrısı, halsizlik, ateş görülmektedir. Ayrıca kuru öksürük, kusma, mide bulantısı, ishal gibi bulgularda yaygın şekilde görülmektedir. Klima çarpması veya lejyoner hastalığı tarafından etkilenen kişinin tedavisi 15-20 gün arası süreyle değişmektedir. Kişinin bünyesinin durumuna göre de etkileri ve tedavi süresi değişmektedir.

indir

Alınması gereken tedbirler

Klimayı mümkün olduğunca sık sık açılıp kapatılmaması, Çok soğuk olarak değil uygun sıcaklıkta kesintisiz birkaç saat çalıştırılması, normal serinliği için uygun derece ayarı yapılıp çok değiştirilmemesi, Bakımlarının düzenli olarak yaptırılması filtrelerin temizliğin de hassasiyet gösterilmesi alınması gereken tedbirler arasında gelmektedir.

 

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir