Spordan önce ve sonra beslenme tüyoları…

Spordan önce ve sonra beslenme Metabolizmanızı hızlanması için fiziksel aktivite yapmak önemlidir. Fiziksel aktivite yaparak vücuttaki yağ yakımı artar, kas yoğunluğu korunur veya arttırılır. Metabolizmanızı hızlanması fiziksel aktivitenin şekli, süresi ve sıklığı ile değişiklik gösterir. Aç karnına yapılan fiziksel aktivite ile yağ yakımı en yüksek düzeyde olurken, kas yıkımı da oluşmaktadır. 200-300 kalorilik karbonhidrat ve protein içeren bir öğün yenip, en az 1 saat sonra aktivitenin yapılması gerekmektedir.

SABAH SPOR YAPIYORSANIZ;

Standart bir yaşam düzeyiniz olduğu varsayılırsa, yatmadan 2 saat önce ara öğün aldığınızı ve ortalama 7 saat uyuyorsanız sabah kalktığınızda 9 saat hiçbir şey yememiş olursunuz. Bu da kan şekeri seviyeniz en düşük düzeyde uyanırsınız. Bu nedenle hiçbir şey yemeden sabah spor yapacak olursanız kas kaybı yaşamanız kaçınılmaz olacaktır. Ayrıca kahvaltı ederek de spora giderseniz eğer, mide krampları ve spor yaparken rahatsızlık ve doygunluk hissi oluşacaktır. Bu sebeple spora gitmeden önce hafif bir karbonhidrat alıp, spor sonrası ise kasların  ihtiyacı olan proteini yerine koymak, ayrıca boşalan glikojen depolarını tekrar doldurmak içinde kompleks karbonhidrat tüketmek zorundayız.

AKŞAM SPORA YAPIYORSANIZ;

En büyük sorun iş çıkışı spor yapacaklar için yemek yemektir. İş çıkışın da spora gitmeden önce yenen yemek sporda sizi rahatsız edecek kramplara sebep olabilir ve sporu rahat yapmanızı engelleyebilir. Spor çıkışı ise eve geç gelindiğinden dolayı ise saat 22:00 gibi yemek yenmesi kilo alımını arttırabilir. Spora gitmeden hafif karbonhidrat ve protein içeren bir besin yemek, spor sonrası çok geç oluyorsa yemek yerine hafif protein almak kilo almanızı engeller. 

Spor sonrası 22:00 gibi yemek yenilecekse bu saat sindirim için artık çok geç olduğundan dolayı kırmızı et/tavuk/balık tüketimi önerilmez. Fakat böyle durumda mutlaka öğle yemeklerinde yüksek protein almanız gerekmektedir. Saat 20:00 gibi spor sonrası yemek yenilecekse önerimiz; 150-180 gr kırmızı et/balık/tavuk, salata, 10 kaşık kepekli pirinç/bulgur/kepekli makarna.

İster sabah, ister akşam sporu olsun her iki durumda da spordan önce ve sonra beslenme için alınacak besinleri kontrol etmemiz gerekir. Bu sayede spor esnasında oluşabilecek olumsuz durumlardan kaçınarak daha rahat ve daha doğru şekilde spor yaparak amacımıza ulaşmamızı amaçlamamız gerekmektedir. 

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir