unutkanlık için bitkisel yöntemler…

Unutkanlık ve dalgınlık yüzünden günümüzde bir çok insanımız ciddi problemler yaşamaktadır. Uzmanların son 3 yıl içerisindeki araştırmalarına göre bu hastalı olarak nitelendirilen durum her geçen gün artmaktadır.
Özellikle 50 yaşın üzerindekilerde yaşlanma olayının doğal bir bölümüdür. Bu genellikle dikkatimizi başka bir konu üzerinde yoğunlaştırmamızdır kaynaklanır ve endişe gerektirmez. Dalgınlık birden bire ortaya çıkarsa yada unutkanlıkla birlikte her ikisi kişinin  günlük hayatını aksatacak şekilde şiddetliyse arka planda tıbbi bir rahatsızlık yer alıyor olabilir.

unutkanlık ve dalgınlık nedenleri;

En büyük nedenlerinden bir tanesi Demir eksikliğidir. Demir eksikliği olan insanlar ile  demir eksiği olmayan insanlar arasında yapılan testlere göre demir eksiği olan insanın unutkanlık oranı % 28 oranında fazladır.  Demir eksiğimiz var ise almış olduğumuz gıdaların demir oranının yüksek olmasına dikkat etmemiz bu tür gıdaları tüketmeniz yeterli olacaktır.

Ayrıca yine en büyük nedenlerinden bir tanesi de bilgisayar başında fazla kalmaktır. Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ile hemen hemen herkesin bilgisayar başında zaman geçirmesi doğaldır. Ancak fazla bilgisayar başında fazla kalmak tek taraflı olarak beynimizi tek bir noktaya odaklamak unutkanlığı arttıran en önemli nedenlerdendir.

Unutkanlığı önleyecek  bitkisel yöntemler  ve bitkisel gıdalar  ;

Unutkanlık için havuç suyu içmelisiniz;  1 ay boyunca her gün akşam yemeğinden 2 saat sonra yada gece yatmadan önce mutlaka taze sıkılmış havuç suyu içilmesi öneriliyor. Havuçları her akşam taze taze sıkmanız tabiki içerisindeki vitamin açısından önemlidir. 30 günlük bir kullanımın sonrası sizde zihninizdeki değişimin farkına varacaksınız.

Unutkanlık için yeşil elma yemelisiniz ;  Günde iki elma yemek veya bir bardak elma suyu içmek sizi nörolojik sorunlardan korur. İçerdiği mineraller veantioksidan özelliği ile yaşa bağlı hafıza sorunlarını önler. Ayrıca, elmadaki antioksidan beyin hücrelerini metabolizmadaki glukoz gibi zararlı radikallerden korur

Ahmet maranki hocamızın unutkanlık için önermiş olduğu besinler ; 5 adet badem, 5 adet fındık, 5 adet ceviz, 4 adet kayısı kurusu, 1 avuç çekirdekli siyah kuru üzüm yenmesi durumunda unutkanlıktan yani bu durumu hastalık olmaktan çıkarıp kurtulucağınızı bildirdi.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir