Yaz Gribi ve Yaz Gribine Yenik Düşmemek…

Halk dilinde “ Yaz gribi ” olarak bilinen ve kışın yakalanan gripten farklı olan bir hastalık yani “Lejyoner Hastalığı” kış gribinden farklı tedavi yöntemi gerektirmektedir. Sıcak yaz günlerinin gribe karşı koyma görevi gördüğü düşünülse de, yaz ayların da ateş, halsizlik, kas ağrılarıyla birlikte hissedilen grip benzeri şikayetlerin yaşanmasına neden olabilir.

Yaz Gribi Kış Gribinden Farklıdır

Soğuk algınlığıyla yaz ayların da ortaya çıkan ve kendini grip, nezle, üşütme gibi belirtiler ile gösteren ancak halk diliyle bilinen adı ” yaz gribi ”  olarak ifade edilen, kışın yakalanan gripten çok farklı bir hastalıktır. Halk dilindeki adı ” Yaz gribi ” olan ve gerçek adı ‘Lejyoner Hastalığı’ veya ‘Klima Hastalığı’dır.

yaz gribi

Yaz Gribi Bulaşıcı mıdır?

Yaz Gribi Bulaşıcımıdır

Klima hastalığı ya da Yaz gribi yaygın olarak olarak adlandırılan lejyoner hastalığı belirtilerin de; ateşlenme, halsizlik, kas ağrısı, daha sonraları öksürük, balgam çıkarma, derin nefes alma isteği gibi belirtilerle ortaya çıkar. Gripe benzer belirtiler gösterse de sebep olduğu organizmalar gribe göre çok değişiktir. Soğutma sistemlerinde, su tesisatlarında, havalandırma sistemlerinde çoğalarak etrafa dağılırlar. Cihazların içinden geçen sıvıların zerreciklerinin bir şekilde dışarıya sızması yoluyla solunması veya nefes yollarına kaçması ile ortaya çıkarak kişinin yavaş yavaş hastalığa yakalanmasına neden olur. Ayrıca bu hastalık kişiden kişiye bulaşmaz.

Kış Gribi İlaçlarınızı Kullanmayınız

Lejyoner Hastalığı tedavisinde kesinlikle daha önce kış aylarında yakalandığımız grip ve soğuk algınlığı için kullanılan ilaçlar dikkate alınmamalıdır yani kullanılmamalıdır. Mutlaka uzman kişilere yani bir kulak burun boğaz uzmanına muayene olun, doktorun tavsiye ettiği ilaçlar kullanılmalıdır.

Yaz Gribi Hastalığına Yakalanmamak İçin Alınacak Önlemler

Lejyoner hastalığına yakalanmamak için alınacak önlemler arasında; Klimaların ve havalandırma sistemlerinin bakım ve temizlikleri ile periyodik filtre değişikliklerinin zamanında düzgün şekilde yapılmalıdır.  Havuzların bakım, ilaçlama, havalandırma işlemleri, su değişimi ve havuz suyu boşaltılarak yapılan detaylı zemin temizliğinin, zamanında ve özenle yapılmalıdır.

Klimayı Doğru Şekilde Kullanın

Yaz aylarının değişilmez cihazlarından klimanın kullanımını minimum düzeyde olmalıdır. Fakat klima kullanılması gerekiliyorsa, sık sık kapatılması belli bir süre bekledikten sonra çalıştırılması, kesintisiz ama hafif  şekilde çalıştırılması, sıcaklık değerlerinin çok düşürülmemesi, ideal ortam serinliği oluşacak şekilde çalıştırılması, bakımlarının ve filtrelerinin zamanında düzenli olarak yaptırılması veya yenilenmesi çok önemlidir.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir