Yaz Meyveleriyle Sağlık

Sağlığımıza dikkat etmemiz gereken bu sıcak yaz günlerinde, hangi meyvenin yenmesi gerektiğini ve meyvelerin faydalarını sizler için araştırdık. Uzmanların yaptığı açıklamaya göre bu aylarda her meyvenin kendisine özgü yararları bulunduğu ve bunları zamanında alınması durumunda insan sağlığına büyük katkılar sağladığını bildiriyor. Yaz meyveleriyle sağlık acısından insan vücuduna çok faydalıdır.

Karpuz

Karpuz

Yaz aylarının ilk akla gelen meyvesi karpuz;

Lilopen, vitamin ve mineral açısından zengin olan, ayrıca antioksidan kapasitesi yüksek bir yaz meyvesidir.  İçerisinde bulunan yüksek miktardaki potasyum kalp fonksiyonlarını ve kan basıncının düzenlenmesine yardımcı olur. Beta karoten içeriğiyle kanser türüne karşı koruyucudur. Lif kaynağı bakımından zengin olan karpuz bağırsak hareketlerini düzenler ve bağırsak kanserini önlemede büyük etkendir. Ayrıca karpuz çekirdeği içerisindeki özel bir madde sayesinde, kan basıncını düşürmekte, böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine yardımcı olmaktadır. Yaz meyveleriyle sağlık amaçlayanların ilk tercihlerindendir.

Yaz aylarının serinleticisi kavun;kavun

Uykusuzluğa iyi gelen,sinir sistemlerini dinlendirici ve sakinleştirici özelliği bulunan kavun, kabızlık giderici aynı zamanda idrar sökücü özelliği de bulunmaktadır. Bağırsak ve cilt kanserine karşı özellikle Amerikan Kanser Topluluğu’nca tavsiye edilmektedir.

erikYaz aylarının olmazsa olmazı erik;

İçerdiği Anti-aging besini ile yüksek antioksidan kapasitesi yanında detoks yapıcı gücü bulunur. En çok tüketilen yaz meyvelerinden erik kalp çarpıntısına iyi geldiği gibi bağırsak yumşatıcı bir etkiye sahiptir. İştah açıcılığının yanında hazmı da kolaylaştırır. Ayrıca diş temizliğine de yardımcı olur.

Yaz meyveleriyle sağlık amaçlayanların tercihi Kayısı;Yaz meyveleriyle sağlık

Akciğer kanseri, kalp hastalıkları ve kataraktın önlenmesine içerdiği betakaroten sayesinde yardımcı olur. Ayrıca kemik erimesini önlemesine içerdiği kalsiyum ve magnezyum sayesinde faydalıdır. Kan yapıcı, saçları ve cildi canlı tutucu özelliği de bulunmaktadır. Lifli meyve türü olduğundan bağırsaklara da yardımcı olur. Kansızlığa çare olduğu gibi sinirleri gevşetip uyku verir.

seftaliYaz aylarının tüylü meyvesi şeftali;

Kansere karşı koyduğu  gibi kalp rahatsızlıklarına karşı vücudu korur. Sindirim sistemini çalıştırır hazmı kolaylaştırır. İdrar sökücü özelliğinin yanında böbreklerin ve safra kesesinin düzenli çalışmasını sağlar.

Yaz aylarının diğer bir vazgeçilmezi Çilek;Yaz meyveleriyle sağlık

Kansere yakalanma riskini azalttığı gibi sigara içenler için sigara dumanı etkilerini de azaltıyor. Mide ve bağırsak zayıflıklarını giderici özellikleri mevcuttur. Safra kesesi hastalıklarına iyi geldiği gibi yüksek ateşi de düşürücüdür. Suyuyla gargara yapılırsa diş taşlarını önleyici özelliği vardır.

kirazYaz aylarında çocukların en çok tercihi kiraz;

Böbreklerin taş ve kum yapmasını önlediği gibi varsa zamanla dökülmesine yardımcı olur. İçeriğindeki fosfor oranının bol olmasından sinirleri kuvvetlendirerek sakinlik sağlar. Kiraz içeriğindeki A vitamini kaynağı karaten sayesinde gözlere iyi gelmektedir.

Yaz aylarının en çok tercih edilenlerinden üzüm;uzum

Böbreklerin çalışmasını uyarıp kalp atışını düzenleyici özelliğe sahiptir. Karaciğeri temizler. Ayrıca siyah üzüm kabukları ve çekirdekleriyle tüketilirse hücre yenileyici özelliği bulunur. Yaz meyveleriyle sağlık amaçlayanların yine en çok tercihlerindendir.

Comments

comments

Yazar Hakkında

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir